Nahrávám...
CZ EN    

Naše články o kamenech


O larimaru modrém zázraku z přírody

Larimar “The new age stone* “

V poslední době se všichni potkáváme s tímto nebesky modrým, jako z mořské pěny zrozeným kamenem, ale co o něm vlastně víme? Já ještě donedávna skoro nic, a tak jsem se rozhodla podělit se o nabyté vědomosti

Kabošon Larimaru v kvalitě AAA+

 

NALEZIŠTĚ

Larimar je kámen pocházející z jediného místa na světe – čímž je pouhý kilometr rozlehlé naleziště v Dominikánské republice. To činí Larimar jedním z nejraritnějších kamenů na světě. Je 20 krát vzácnější než například Tanzanit ! Nikde jinde na světě nevznikly stejné „geologické“ podmínky pro vytvoření tohoto kamene.   (nebo o nich dosud nevíme)

 

CO JE LARIMAR ZAČ

Technicky vzato je Larimar pektolit, pektolity jsou velmi běžné kameny, ovšem on jediný má tuto překrásnou modrou barvu. Ostatní pektolity jsou bílé, či šedavé. Dodnes se neví, jak jeho zvláštní modrá barva vůbec vznikla.

Larimary mají proměnlivý vzhled  -(různou kvalitu) od bělavě modré, modrozelené až po tu nejkrásnější zářivě nebesky modrou. Každý kousek je jiný, dva stejné larimary neexistují. Jejich kresba připomíná mořskou pěnu, či oblohu. Mně osobně i zamrzlá okna.

Larimar (respektive  jeho ložisko) byl objeven geologem Miguelem Mendezem,  v roce 1974. Tento pán dal Larimaru také jeho pěkné jmémo- LARI – po jeho dceři Larisse, a MAR (jako moře- španělsky)

Jinak se také larimaru říká kámen Atlantidy.

JAK SE TĚŽÍ

Co se těžby Larimaru týče, je extrémně problematická, nejen že ložisko je nepříjemně špatně dostupné, ale navíc leží v oblasti častých hurikánů, a tak není výjimkou, kdy se těžba stojí i 5 měsíců v roce. Těží se pouze ručně, ručními nástroji, kdy těžaři sledují malou žilku a vysekávají její kousky. (hezky jako ve středověku) žádné použití trhavin nepřipadá v úvahu. Tím je těžba drahá a také produkce není nijak velká. Nejlepší kousky se nacházejí 300 -400 metrů pod zemí, což než se tam dotyčný svalovec prokope nějaký čas trvá ). A když se tam konečně prokope, přijde hurikán, zaplaví doly, a 6 měsíců nelze dělat nic. Pak se zjistí, že štolky jsou zničeny nenávratně. Toto vše přispívá  k menší dostupnosti a vysoké ceně tohoto jedinečného kamene. Vytěžené kameny se ihned rozřezávají na silnější pláty,  a zatřídí se dle kvality. Černý obchod, a černá těžba ovšem také kvete, to ne že ne.

Takto se larimary prodávají

Larimar- surový AAA až AAA+

   

 

Larimar surový “blízký kvalitě AAA

    

Pouhých 10 % vytěženého Larimaru má šperkovou kvalitu. A jen 3% jsou v kvalitě AAA. Vytěžení ložiska se předpokládá během 8-10 let (cena Larimaru pak nejspíš vzroste astronomicky).

Jak kvalita AAA vypadá zpracovaná  v praxi

    

Jak se vlastně hodnotí „kvalita larimaru“

Nejdůležitější roli hraje barva a kresba čím výraznější a zajímavější kresba a modř, tím lepší. Případná průsvitnost je rovněž plusem, a  dále samozřejmě,  hraje roli už klasická  nepřítomnost defektů (například kousek horniny , hluché místo v kresbě atd).

Nejlepší – opravdu modré!!!! larimary jsou značeny jako AAA nebo dokonce AAA+  a jejich cena je opravdu vysoká (a je jich samozřejmě málo).

Bělavé „bledničkové kousky“ jsou cenově zcela jinde. (Ne že by byly vyloženě levné a nebyly také moc pěkné…, ale ta supermodrá to prostě není).

Kvalita takzvaně “Blízká kvalitě AAA”

Proč je cena Larimarů, a šperků z larimaru na internetu tak kolísavá?

Není složité na to odpovědět

Rozhoduje kvalita  a hmotnost kamene, typ brusu, kvalita zlatnické práce pokud je kámen zasazen, a ryzost kovu v němž  je kámen zasazen.

Nejvýhodnější pro nákup do šperků jsou tenčí destičky s krásnou kresbou.  U buclatých kabošonů narůstá hmotnost s jejich výškou a tím i cena. Kamínky, které máme a budeme mít k dispozici jsou většinou právě tyto destičky, aby krása vynikla a cena tohoto báječného drahokamu byla dostupnější. Vybírali jsme jen ze suroviny AAA a blízká kvalitě AAA . Bledší a levnější larimary máme klasicky otromlované, a rovněž jsou v nabídce.

*Co jsou to new age stones (kameny nového věku)

New age kameny jsou kameny, které nemusí být nutně nové, ale byly objeveny v nedávné době. Tyto kameny se liší od ostatních místem původu, rozměry a kvalitou. Jsou obvykle vzácné, nacházejí se pouze v jediné lokalitě a jsou tudíž dražší než ostatní. U mnoha z nich se uvádí silné, speciální léčebné účinky spojené s duchovnem a osobním rozvojem. Některé z nich nejsou zajímavé svým vzhledem, ale jsou úžasně silné a jejich sílu cítí dokonce do konce i méně senzitivní jedinci. Jsou výborné pro meditaci, duchovní rozvoj a otevírání třetího oka.

Výběr některých new age krystalů: larimar, nebula, čaroit, sugilit, tanzanit, danburit, apatit, vltavín a další.

Naše aktuální nabídka larimarů z obchůdku.