Nahrávám...
CZ EN     $

Vrtání a tamblování kamenů


V současné době provádíme omílání (tamblování, tromlování) kamenů, což je jejich zaoblení a ohlazení v bubnu. Dále brousíme kabošony, řežeme kameny a vrtáme kameny pomocí diamantové vrtačky. Vrtání našich kamenů z e-shopu si objednávejte přímo v e-shopu, cena vrtání se Vám rovnou připočte do objednávky (v Menu třetí kategorie od spodu). Zpracování kamenů je nutné dohodnout buď na telefonu: +420 602 549 354 , nebo na e-mailu: tamblovani@sperkove-kameny.cz.

Omílání (tromlování, tamblování) surových kamenů na objednávku

Omílání (tamblování, tromlování) je zpracování surových kamenů, polodrahokamů, drahokamů a hornin do formy lesklých nebo matných valounků (tzv. tromlů). Zpracováváme minerály od tvrdosti 3 do tvrdosti 9 (od kalcitu po korund). Průměrná doba vlastního zpracování je 4 měsíce. Některé kameny jako zkamenělá dřeva, křemence, pazourky, apod. jsou tak houževnatá že se tamblují klidně i 1/2 roku. Odhad doby tamblování musíme stanovit individuálně podle typu kamene.

Tromlování kamenů do lesku není jednoduchý proces,  před tím než nám kameny pošlete potřebujeme vědět o jaký druh kamenů se jedná,  jestli ten daný typ umíme vyleštit. Dále je nutné zkontrolovat jestli kameny nejsou popraskané nebo nemají v sobě dutinky, takové se nedají kvalitně vyleštit. U tromlování platí pravidlo používané v Americe  ”hnusný tam, hnusný ven”. Tromlovat má cenu jen velmi velmi kvalitní surovinu. Kamenům z pole většinou tromlování vůbec nepomůže. Netromlujeme také kameny od moře z pláže, protože každý kamínek z pláže je jiný druh, který se leští samostatně s obdobnými kameny. Takže kameny z pláže by se museli leštit třeba na čtyřikrát.

Ideální je zaslat kvalitní naštípanou surovinu do velikosti 50 mm, bez dutin, prasklin a jiných kazů v množství 10 kg a více. Když pošlete jen 1 kg kamenů, tak budou čekat než se nashromáždí podobné kameny, buď od nás nebo dalších zákazníků, které mají podobné vlastnosti (ale vypadají jinak než ty Vaše – kvůli odlišení), aby jich bylo alespoň 10 kg, proto je doba tromlování 4 – 12 měsíců.

Aktuální cena za tamblování stejného druhu kamenů je následující:

  • do 1 kg surových kamenů je 300,- Kč/kg vstupního materiálu,
  • do 20 kg surových kamenů je 270,- Kč/kg vstupního materiálu,
  • do 40 kg surových kamenů je 250,- Kč/kg vstupního materiálu.

Pokud jsou vstupní kameny směsí různých kamenů různých tvrdostí, které se musí neustále přebírat, a zpracovávat zvlášť je stanovena cena dohodou po prohlédnutí suroviny.

Je nutné počítat, že se při dokonalém zakulacení cca 50% suroviny obrousí a zcela ztratí. Z 1 kg vstupní suroviny dostanete 0,5 kg vyleštěných valounků. Proto je nutné předem počítat při nákupu suroviny, že cena hotových kamenů bude dvojnásobná nákupní cena plus cena za tromlování. Vyššího výnosu je možné dosáhnout jen menším zaoblením kamenů.

Kameny zpracováváme v rotačních a vibračních strojích (tamblerech, tromlech, tumblerech) . Zpracujeme jakékoliv množství od 100 gramů do 100 kg. U menších množství pod 10 kg se čeká na větší zakázku, ke  které se Vaše kameny přihodí.